Villa for sale Ciudad Quesada, Alicante

575.000 €
Ref: CG182812
4 3

Villa till salu med 4 sovrum och 3 badrum i Ciudad Quesada (Dona Pepa), Alicante.

Upptäck denna fantastiska villa med fyra sovrum och tre badrum, belägen på en rymlig tomt på över 500 m², erbjuder denna vackra fastighet en perfekt blandning av utomhusaktiviteter och bekvämt boende. Huset har en privat pool och ligger inom gångavstånd från det berömda Hotel La Laguna, vilket ger en fantastisk miljö med pittoresk utsikt över omgivande apelsinlundar.

Bottenvåningen välkomnar dig med tre generösa dubbelrum, inklusive ett med eget badrum, och ett familjebadrum. Det öppna köket, vardagsrummet och matsalen fungerar som hemmets hjärta och skapar ett ljust och luftigt utrymme som är perfekt för att underhålla eller koppla av med familjen. Intill detta område finns en inglasad terrass som ger extra boyta, badande i naturligt solljus – perfekt för att njuta av måltider eller varva ner under svalare vinterdagar.

På övervåningen erbjuder master bedroom-sviten en privat tillflyktsort med egen uteplats och ett rymligt, lyxigt badrum. Härifrån kan de boende njuta av en hisnande panoramautsikt över landskapet, vilket ger en känsla av lugn och avskildhet till denna eleganta bostad.

Utomhus erbjuder den stora tomten gott om plats att njuta av det spanska solskenet. Utomhusområdet är utrustat med en pool, ett utomhuskök och en grillplats, vilket gör det till en idealisk plats för uteservering och underhållning. Fastigheten har även parkering utanför vägen, elektriska grindar och en grindad entré för extra säkerhet och bekvämlighet.

Ytterligare höjdpunkter inkluderar luftkonditionering, öppen spis, inbyggda garderober, takfläktar, ett grovkök och vitvaror ingår. Villans orientering mot sydväst säkerställer gott om solljus, medan den omgivande utsikten över landsbygden förstärker den fridfulla, lantliga atmosfären. Detta hem erbjuder en underbar möjlighet att njuta av en rymlig, privat bostad med vacker utsikt över landsbygden, allt inom kort avstånd från lokala bekvämligheter och den pulserande spanska livsstilen.

Sovrum: 4
Badrum: 3
Byggyta: 175 m2
Tomtstorlek: 590 m2
Orientering: Sydväst
Byggår: 1999

Luftkonditionering
Privat pool
Parkering utanför vägen
Privat terrass
Grovkök
Öppen spis
Utsikt över poolen
Trädgård
Möbler (förhandlingsbara)
Utsikt över landsbygden
Amerikanskt kök
Inbyggda garderober
Takfläktar
Inglasad terrass
Vitvaror
Nära bekvämligheter
Elektriska grindar
Grindad entré
Utekök och grillplats
Öppen planlösning mellan vardagsrum och matsal
Eget badrum

Details

Offer TypeFor sale
StatusResale
Bedrooms4
Bathrooms3
Build Size175 m2
Plot590 m2
Year Built1999
EnergyE
Air Conditioning
Terrace
Parking
Furnished
Garden
Pool
Note: this is a guide to the area and does not show the actual location of the property

Most popular

Lagenhet for sale Ciudad Quesada Alicante, Spain
  • Lagenhet
  • Ciudad Quesada
  • 110.000 €
  • 1 1
Villa for sale Ciudad Quesada Alicante, Spain
  • Villa
  • Ciudad Quesada
  • 394.950 €
  • 3 2
Lagenhet for sale Torrevieja Alicante, Spain
Lagenhet for sale Algorfa Alicante, Spain
Lagenhet for sale Orihuela Costa Alicante, Spain
  • Lagenhet
  • Orihuela Costa
  • 230.000 €
  • 2 1