Parhus for sale Ciudad Quesada, Alicante

184.000 €
Ref: CG156476
2 1

Parhus med 2 sovrum och 1 badrum i Ciudad Quesada (La Marquesa Golf), Alicante.

Upptäck detta välskötta parhus i ett lugnt bostadsområde vid La Marquesa Golf, som erbjuder ett avslappnat medelhavsliv bara 6 km från stranden. Tack vare avsaknaden av genomfartstrafik är omgivningen lugn och privat, samtidigt som butiker, restauranger, barer och den veckovisa marknaden finns inom gångavstånd.

Bostaden är fördelad på ett plan och består av ett ljust vardagsrum med kök i öppen planlösning, två sovrum med inbyggda garderober samt ett modernt badrum med dusch. Från vardagsrummet leder dubbeldörrar ut till en uteplats, vilket skapar en fin övergång mellan inomhusmiljön och den rymliga, privata innergården. Vid entrén finns en trädgård och en carport som erbjuder bekväm parkering på den egna tomten.

En trappa leder från vardagsrummet upp till en rymlig takterrass – en perfekt plats för solbad, middagar utomhus eller för att helt enkelt njuta av klimatet på Costa Blanca. På detta plan finns även ett extra rum som idag används som förråd; detta skulle eventuellt kunna göras om till ett tredje sovrum (beroende på förutsättningar och eventuella tillstånd).

Bostaden är utrustad med luftkonditionering och fiberinternet. Det finns solskydd på framsidan, inklusive en elektrisk markis, och de boende har tillgång till en vackert anlagd gemensam pool i närheten. Fastigheten kan säljas delvis möblerad om så önskas, och passar utmärkt som permanentbostad, semesterbostad eller investeringsobjekt.

Villan är byggd 2002, har västläge och erbjuder två sovrum, ett badrum, terrass, balkong, inbyggda garderober, luftkonditionering, parkering på tomten samt tillgång till en gemensam pool.

Sovrum: 2
Badrum: 1
Byggarea: 68 m²
Tomtarea: 100 m²
Läge: Väst
Byggår: 2002

Luftkonditionering
Inbyggda garderober
Delvis möblerad
Terrass
Balkong
Gemensam pool
Parkering på tomten

Details

TypeFor sale
StatusGood condition
Num. Rooms2
Num. Bathrooms1
Square Meters68 m2
Square Meters (total)100 m2
Construction Year2002
EnergyIn process
Air Condition
Terrace
Parking
Furnished
By Owner
Note: this is a guide to the area and does not show the actual location of the property

Most popular

PREMIUM
Lagenhet for sale Ciudad Quesada Alicante, Spain
  • Lagenhet
  • Ciudad Quesada
  • 195.000 €
  • 2 1