Lagenhet for sale Orihuela Costa, Alicante

254.900 €
Ref: CG26705
2 2

Bottenvåningslägenhet med 2 sovrum och 2 badrum i Orihuela Costa (Lomas del Golf, Villamartin), Alicante.

Upptäck denna charmiga bottenvåningslägenhet, belägen i det attraktiva Orihuela Costa-området, erbjuder detta välskötta hem en perfekt blandning av komfort, utomhusutrymme och bekvämlighet, vilket gör den idealisk för både semester och året runt-boende.

Fastigheten ståtar med en generös privat trädgård på 63 kvadratmeter och en rymlig täckt terrass på 37 kvadratmeter, vilket ger gott om utomhusutrymme för att njuta av medelhavslivsstilen. Planlösningen är noggrant utformad med två sovrum och två badrum, med ett öppet vardagsrum och kök som skapar en ljus och luftig atmosfär. Stora fönster och direkt tillgång från vardagsrum och sovrum till terrassen och trädgården förenar sömlöst inomhuskomfort med utomhusavkoppling.

Trädgården får behagligt morgon- och tidigt eftermiddagssolsken, vilket gör den till en perfekt tillflyktsort för att njuta av fridfulla morgnar, frukostar utomhus eller helt enkelt varva ner i solen. Lägenheten säljs delvis möblerad och inflyttningsklar, vilket erbjuder extra bekvämlighet. Den inkluderar också en privat parkeringsplats och ett separat förråd utrustat med tvättmaskin.

De boende på Palapa Resort har tillgång till en välskött gemensam pool med solstolar och parasoller, belägen i ett lugnt komplex som utstrålar en välkomnande och lugn atmosfär. Läget är mycket praktiskt, med alla nödvändiga bekvämligheter som stormarknader, restauranger, butiker och stränder bara en kort bilresa bort. Dessutom ligger fastigheten nära golfbanor, vilket ökar dess attraktionskraft för golfentusiaster.

Lägenheten byggdes 2020 och har moderna bekvämligheter som luftkonditionering, elektriska persienner, dubbelglas, ett larmsystem och ett utrustat kök. Den östervända orienteringen säkerställer gott om naturligt ljus och en ljus boendemiljö hela dagen.

Denna fastighet representerar en utmärkt möjlighet som ett andra hem, hyresinvestering eller bekvämt permanent boende, och erbjuder en harmonisk kombination av lugn, utrymme och tillgänglighet i en av Costa Blancas mest eftertraktade platser.

Sovrum: 2
Badrum: 2
Trädgård: 63 m2
Terrass: 37 m2
Byta: 87 m2
Orientering: Öst
Byggår: 2020

Luftkonditionering
Gemensam pool
Delvis möblerad
Trädgård
Parkering
Videotelefon
Inrett kök
Nära golfbana
Nära butiker
Täckt terrass
Eget badrum
Privat terrass
Larmsystem
Elektriska persienner
Grindbevakat område
Förråd
Dubbelglas

Details

Offer TypeFor sale
StatusResale
Bedrooms2
Bathrooms2
Build Size87 m2
Year Built2020
EnergyE
Air Conditioning
Terrace
Parking
Furnished
Garden
Pool
Note: this is a guide to the area and does not show the actual location of the property

Most popular

Lagenhet for sale Ciudad Quesada Alicante, Spain
  • Lagenhet
  • Ciudad Quesada
  • 110.000 €
  • 1 1
Villa for sale Ciudad Quesada Alicante, Spain
  • Villa
  • Ciudad Quesada
  • 394.950 €
  • 3 2
PREMIUM
Villa for sale Algorfa Alicante, Spain
  • Villa
  • Algorfa
  • 296.000 €
  • 3 2
Lagenhet for sale Torrevieja Alicante, Spain
Lagenhet for sale Algorfa Alicante, Spain